Smoki podbiły Poznań

Kulminacyjny punkt przygotowań Juvenii Kraków do rundy wiosennej Ekstraligi był start w turnieju w Poznaniu, który towarzyszył Gali Dekady Polskiego Związku Rugby. Smoki w najważniejszym teście wypadły doskonale, wygrywając rywalizację. W pierwszym meczu odprawiły Skrę Warszawa, w drugim Arkę Gdynia.

Dwa tygodnie poprzedzające zgrupowanie i turniej w poznańskim Centrum Sportu Plek, krakowscy rugbiści trenowali pod okiem poszerzonego sztabu szkoleniowego. Pod Wawel przyjechał Conrad Boshoff oraz Gert van der Merwe. Ci światowej klasy specjaliści pracowali zarówno z formacją młyna, jak i formacją ataku krakowian, a ich wysiłki przyniosły efekty. W pierwszym meczu Juvenia odprawiła Skrę Warszawa 17:7 (0:0). Pierwsza połowa była niezwykle zacięta. Skra długi czas naciskała, niejednokrotnie już na linii pola punktowego, ale defensywa Juvenii pozostała nieporuszona. Wynik w drugiej połowie otworzyli podopieczni Konrada Jarosza. Sędzia podyktował karną "siódemkę" za wysoką szarżę na Krzysztofie Goli, który pędził na pole punktowe. Skra odpowiedziała błyskawicznie, ale to tylko rozjuszyło Smoki. Najpierw Patryk Sakwa trafił z rzutu karnego, a w końcówce spotkania na polu punktowym zameldował się Michał Jurczyński, ustalając wynik starcia na 17:7.

W drugim meczu Arka Gdynia dość pewnie pokonała Posnanię, więc w finale mini turnieju to właśnie Buldogi miały zmierzyć się ze Smokami. Ostatni mecz w Krakowie zakończył się dość niespodziewanym zwycięstwem Arki, jednak tym razem boisko napisało inny scenariusz. W pierwszej połowie mecz był jednostronny. Arka dominowała, zdobywała metry i dwa przyłożenia, a Juvenia popełniała proste błędy, co chwilę tracąc piłkę. W drugiej połowie sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Juvenia odżyła, a trójmiejska ekipa opadła z sił. Krakowianie odrobili straty i szybko wyszli na prowadzenie 12:10, by ostatecznie zwyciężyć 19:15 (0:10).

Zwycięstwo dało Smokom ogromny zastrzyk energii i wiary w siebie przed powrotem na ekstraligowe boiska. Juvenia grała w pełni krajowym składem bez zaplanowanych wzmocnień w postaci trzech zawodników z Republiki Południowej Afryki, którzy dotrą do Krakowa jeszcze przed zaległymi starciami z rundy jesiennej.

Warto również podkreślić fantastyczną organizację oraz oprawę turnieju w Poznaniu, za którą odpowiadał Arkadiusz Mąkina ze wsparciem Black Roses Poznań i Posnanii. Galę otworzył maping przygotowany na najwyższym światowym poziomie i przywodzący na myśl ceremonie otwarcia Pucharu Świata w rugby. Bardzo trafionym i oryginalnym akcentem było wyjście na murawę młodego zawodnika ze świecącą piłką do rugby. Transmisja live na wysokim poziomie realizacyjnym, dbałość o szczegóły oraz pełen profesjonalizm to kolejne elementy, za które warto chwalić organizatorów!

Juvenia najbliższy mecz stoczy 27 lutego przeciwko drużynie MKS Awenta Pogoń Siedlce. Starcie odbędzie się w Siedlcach o 11:00.