Ekstraliga: drugie starcie o „Trofeum Królów”

To nie będzie zwyczajny, ekstraligowy pojedynek. Juvenia Kraków i Skra Warszawa, bazując na wieloletniej przyjaźni klubów oraz historii, która łączy dwa królewskie miasta, ustanowiły przed rokiem „Trofeum Królów”. O ten przechodni puchar zespoły walczą w każdym bezpośrednim starciu. W sobotę o 14:00 drużyna Smoków postara się odebrać go stołecznym rugbistom.

O eleganckie, drewniane trofeum, z wizerunkiem Zygmunta III Wazy, zespoły Skry i Juvenii walczyły po raz pierwszy niemal dokładnie rok temu. Wówczas, po zaciętym meczu górą byli warszawianie, więc podopieczni Konrada Jarosza są żądni rewanżu. W lutym podbudowało ich zwycięstwo odniesione nad Skrą w towarzyskim turnieju w Poznaniu, jednak tym razem stawką będzie nie tylko satysfakcja, ale również niezwykle cenne, ligowe punkty.

Skra to drużyna z wielkimi ambicjami medalowymi, zajmująca obecnie czwarte miejsce w tabeli. W ostatnich latach zespół prowadził bardzo rozważną politykę transferową, sprowadzając wartościowych zawodników z Tonga, czy RPA. Jeden z nich – Jonathan O’Neill, wcześniej był graczem Juvenii, a to dodatkowa motywacja dla jego byłych kolegów, by pokazać w sobotę swoje możliwości.

Krakowianie wybiegną na murawę w niemal niezmienionym składzie w stosunku do ostatniego meczu w Siedlcach. Po raz kolejny w biało-niebieskich barwach będzie można więc oglądać Juana van der Westhuizena oraz Dylana Krugera, czyli południowoafrykańskie wzmocnienia Juvenii.

– Zawodnicy są z nami od niedawna, więc potrzebują trochę czasu, żeby zgrać się z zespołem, wejść w cykl treningowy i móc wykorzystać pełnię swoich możliwości na boisku. W RPA liga nie gra od roku, więc obaj, choć utrzymywali formę, nie mieli wielu okazji do uczestniczenia choćby w sparingowych meczach. Myślę, że z każdą kolejką Ekstraligi ich wkład i wartość będą coraz lepiej widoczne na boisku – powiedział trener Konrad Jarosz.

W piątek do Juvenii dołączył jeszcze jeden zawodnik. Alwyn van Vuuren to również rugbista z RPA, który ma za sobą występy w lidze irlandzkiej i amerykańskiej. Do Warszawy pojedzie, ale na razie by obserwować i poznać się z nowymi kolegami z drużyny.

- Choć mecz w Siedlcach nie zakończył się po naszej myśli, to dał nam pozytywnego kopa. Pokazaliśmy, że potrafimy szanować piłkę, rozgrywać długie, kontynuacyjne akcje i być realnym zagrożeniem dla przeciwnika. Mam nadzieję, że w Warszawie pokażemy dodatkowo skuteczność w wykorzystywaniu sytuacji punktowych – zakończył szkoleniowiec pierwszej drużyny.

Skra Warszawa – Juvenia Kraków
6 marca 2021 g. 14:00
Transmisja live: kanał YouTube Ekstraligi Rugby