Już za tydzień startuje Puchar 6 Narodów 2009!

Od 7.02.2009 do drugiej połowy marca trwać będzie Pucharu 6 Narodów w rugby. Spotkania najbliższej edycji odbywać się będą w weekendy, a w rozgrywkach wezmą udział czołowe europejskie reprezentacje: Anglia, Irlandia, Francja, Szkocja, Walia i Włochy. W zeszłym roku Puchar Sześciu Narodów zdobyła drużyna Walii.

Puchar 6 Narodów RBS

Six Nations Cup to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej międzypaństwowy w światowym rugby. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1883 roku, a udział w rozgrywkach wzięły: Anglia, Irlandia, Szkocja i Walia. W 1910 roku do turnieju dołączyła Francja, a w 2000 roku skład uzupełniły Włochy. Najwięcej wygranych w historii odniosła reprezentacja Anglii (25). Puchar Sześciu Narodów urósł do wydarzenia o zasięgu globalnym, w tym roku transmisje z meczów będą przeprowadzone w ponad 100 krajach na całym świecie.

W pierwszej serii tegorocznych meczów Anglia spotka się ze Włochami, Irlandczycy podejmą Francję, a Szkocja zagra z broniącą trofeum Walią. Relacje z meczów pokaże CANAL+.

Relacje z 1. kolejki Pucharu 6 Narodów:

CANAL+ Sport:
Sobota, 7 lutego, 15.55 Anglia - Włochy

CANAL+ Sport 2:
Sobota, 7 lutego, 17.55 Irlandia - Francja
Niedziela, 8 lutego, 17.00 Szkocja - Walia

Kapitanowie drużyn Pucharu 6 Narodów RBS 2009

W obozach najlepszych europejskich reprezentacji ostatnie przygotowania do spotkań otwierających rywalizację. Francuski trener Marc Lievremont ogłosił kadrę swego zespołu na wyjazdowy mecz w Irlandii, którą pomimo pojawiających się wcześniej plotek nadal w roli kapitana poprowadzi Brian O'Driscoll. Po trzech dniach wspólnych treningów w Marcoussis w 23-osobowym składzie zabrakło miejsca m.in dla doświadczonego łącznika ataku Jean-Baptiste Elissalde, rwacza Clermont Juliana Bonnaire, wspieracza z Biarritz Jerome Thiona i największej gwiazdy Clermont Auréliena Rougerie! Dzienikarze szczególnie zdziwieni są brakiem w kadrze Elissalde, który przez ostatnie pięć lat był podstawowym łącznikiem młyna Francuzów. Tłumacząc swą decyzję Lievremont podkreślił, że musi dać szansę nowym graczom (Morgan Parra z Bourgoin i Sébastien Tillous-Borde z Castres), bowiem potencjał łącznika Toulouse jest doskonale znany, a przed finałami Pucharu Świata w 2011 Francuzów czeka 25 spotkań, które muszą wyłonić optymalny skład na najważniejszą imprezę światowego rugby. W kadrze znalazł się tylko jeden łącznik ataku - Lionel Beauxis, doświadczony gracz młyna Imanol Harinordoquy (nie był uwzględniany we wcześniejszej trzydziestce) i wracający po kontuzji center Florian Fritz. Na sensacyjne posunięcie chce zdecydować się trener Włochów Nick Mallett. Zamierza przesunąć na pozycję łącznika młyna 29-letniego Mauro Bergamasco (185 cm, 98 kg) regularnie grającego ostatnio na pozycji rwacza. Po zakończeniu kariery przez Alessandro Troncona, wobec kontuzji próbowanych na pozycji nr 9 Simona Picone, Pietro Travagli i Pablo Canavosio, były trener Springbok uznał, że Mauro może być dla nich alternatywą. Z kolei obrońcy tytułu bardzo liczą na występ w meczu ze Szkotami swego obrońcy Lee Byrne. Choć nie zagrał on w ostatnim meczu swych Ospreys w Pucharze Heinekena (przeciwko Leicester) to wydaje się, że jego kostka wraca do stanu umożliwiającego powrót na boisko. Nie wiadomo jednak czy najważniejszą decyzją dotyczacą rozgrywek nie jest przedłużenie przez Royal Bank of Scotland Group umowy sponsorskiej na kolejne cztery lata.

Pozostawanie przez najbliższe 4 lata tytularnym sponsorem rozgrywek o Puchar 6 Narodów w rugby kosztować będzie Royal Bank of Scotland Group (RBS) 20 milionów funtów. Posiadający 70% udziałów rząd szkocki zdecydował się na taki krok pomimo kłopotów banku i wszechobecnego kryzysu. Podpisanie umowy bardzo ucieszyło szefa zarządu Six Nations Johna Feehana, bowiem rozmowy trwały niemal pełny rok.

Również trener angielskiej reprezentacji Martin Johnson powołał 32-osobowy skład, który będzie bronił honoru Anglii w tegorocznej konfrontacji. Zgodnie z pojawiającymi się ostatnio pogłoskami w składzie znalazło się miejsce dla dwóch świetnie spisujących się w lidze, doświadczonych graczy formacji ataku: Mike'a Tindalla i Marka Cueto, którzy zastępują w szerokiej kadrze Olly Barkleya i Dana Hipkissa. Warte uwagi są też powołania dla 25-letniego skrzydłowego Harlequins Ugo Monye, który po występach w kadrze juniorów, młodzieżowej i wreszcie siódemek w zeszłym roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji w zwycięskim meczu z Wyspami Pacyfiku. Ten szybki skrzydłowy już w wieku 16 lat biegał 100 m. w 10,6 sekundy mając w perspektywie występy na Olimpiadzie! Do kadry wraca też klubowy partner Ugo, doświadczony wiązacz Nick Easter. Pełny skład: atak - Delon Armitage (London Irish), Danny Care (Harlequins), Danny Cipriani (London Wasps), Mark Cueto (Sale Sharks), Harry Ellis (Leicester Tigers), Toby Flood (Leicester Tigers), Ben Foden (Northampton Saints), Riki Flutey (London Wasps), Shane Geraghty (London Irish), Ugo Monye (Harlequins), Olly Morgan (Gloucester), Jamie Noon (Newcastle Falcons), Paul Sackey (London Wasps), Mathew Tait (Sale Sharks), Mike Tindall (Gloucester); młyn - Steve Borthwick (Saracens), George Chuter (Leicester Tigers), Tom Croft (Leicester Tigers), Nick Easter (Harlequins), Dylan Hartley (Northampton Saints), James Haskell (London Wasps), Nick Kennedy (London Irish), Lee Mears (Bath Rugby), Lewis Moody (Leicester Tigers), Luke Narraway (Gloucester), Tom Palmer (London Wasps), Tim Payne (London Wasps), Tom Rees (London Wasps), Simon Shaw (London Wasps), Andrew Sheridan (Sale Sharks), Matt Stevens (Bath Rugby), Phil Vickery (London Wasps).

Kalendarz spotkań:

1. kolejka (7/8.02.2009):
Anglia - Włochy
Irlandia - Francja
Szkocja - Walia

2. kolejka (14/15.02.2009):
Francja - Szkocja
Walia - Anglia
Włochy - Irlandia

3. kolejka (27/28.02.2009):
Francja - Walia
Szkocja - Włochy
Irlandia - Anglia

4. kolejka (14/15.03.2009):
Włochy - Walia
Szkocja - Irlandia
Anglia - Francja

5. kolejka (21.03.2009):
Włochy - Francja
Anglia - Szkocja
Walia - Irlandia

Dokładne godziny meczów zamieszczone w kalendarzu Juvenii Kraków.

Ciekawostki:
W ramach rozgrywek o Puchar 6 Narodów toczy się także walka o Triple Crown, czyli najlepszą sposród drużyn tzw. Home Nations. Jeżeli Anglia, Irlandia, Szkocja lub Walia pokona wszystkich rywali z Wysp w jednym cyklu rozgrywek, to zdobywa to trofeum. Drużyna rugby, której uda się pokonać wszystkich pięciu rywali zdobywa Grand Slam, nasłabszy zespół rozgrywek otrzymuje mało prestiżowe wyróżnienie tzw. drewnianej łyżki (Wooden Spoon). Istnieją także trofea o mniejszym znaczeniu: Calcutta Cup - otrzymuje zwycięzca meczu Anglia - Szkocja, Millennium Trophy - zwycięzca meczu Anglia - Irlandia, natomiast Giuseppe Garibaldi Trophy - zwycięzca meczu Francja - Włochy.

Więcej na oficjalnej stronie Pucharu 6 Narodów RBS.

Zagraj w gry 6 Narodów
Pobierz tapety 6 Narodów

Żródło: CANAL+, Wikipedia, PZR