Nowe regulaminy Ekstraligi, I ligi i Pucharu Polski

W związku ze zmianą organizacji rozgrywek ligowych Zarząd Polskiego Związku Rugby już na najbliższym posiedzeniu (24.06.2009) musi zatwierdzić regulaminy rozgrywek Ekstraligi, I ligi i Pucharu Polski.

Przedstawione poniżej projekty regulaminów będą stanowiły bazę dla obowiązujących w sezonie 2009/2010 przepisów, ale przedstawiciele Klubów mogą zgłaszać pisemne uwagi do tych propozycji do dnia 23.06.2009.

Do 15.07.2009 swoją gotowość do występów w Ekstralidze i I lidze muszą potwierdzić Kluby, które uzyskały prawo gry w tych rozgrywkach na podstawie wyników osiągniętych w sezonie 2008/2009, a chęć występów w centralnej I lidze mogą też zgłosić zespoły występujące dotychczas w lidze regionalnej.


Regulamin Ekstraligi i I ligi rugby na sezon 2009/2010 - projekt

I. Cel zawodów
1. Wyłonienie medalistów Mistrzostw Polski Seniorów w sezonie 2009/2010.
2. Wyłonienie mistrza I ligi w sezonie 2009/2010.
3. Ustalenie składu Ekstraligi w sezonie 2010/2011.
II. Uczestnictwo
1. W Ekstralidze bierze udział 8 zespołów. Pierwsze siedem z rozgrywek sezonu 2008/2009, mistrz II ligi z sezonu 2008/2009.
2. I ligę tworzą zespoły z I ligi z miejsc 8-10, zespoły z II ligi z miejsc 2-4 oraz zespoły z ligi okręgowej, które zgłoszą się do rozgrywek I ligi do 15 lipca 2009 r.
3. W rozgrywkach mogą uczestniczyć jedynie zawodnicy posiadający ważną licencję wykupioną przez właściwy klub.
4. W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy posiadający aktualne badania lekarskie wystawione zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu z dnia 3 października 2006 roku paragraf 2: Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej albo lekarz posiadający certyfikat w zakresie orzecznictwa sportowo-lekarskiego nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.
5. W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy urodzeni w roku 1991 i starsi. Zawodnicy rocznika 1991 w rundzie jesiennej nie mają prawa gry w pierwszej linii młyna, a od wiosny 2010 tylko w wymiarze połowy czasu gry.
6. Obowiązuje limit 7 zmian.
7. W protokole zawodów może być wpisanych trzech obcokrajowców.
8. Każdy zawodnik uczestniczący w rozgrywkach centralnych musi mieć minimum 48 godzinną przerwę między występami na boisku (nie dotyczy zawodników z klubów posiadających I i II drużynę w rozgrywkach centralnych - patrz punkt 4 d paragraf III)
III. System zawodów
1. Zawody rozgrywane są zgodnie z niniejszym regulaminem, terminarzem rozgrywek, przepisami gry, przepisami PZR oraz regulaminem dyscyplinarnym PZR.
2. Rozgrywki odbywają się w terminach jesień - wiosna.
3. System zawodów Ekstraligi:
a) pierwsza faza - wszystkie zespoły rozgrywają każdy z każdym mecz i rewanż,
b) druga faza (półfinały - play off) - zespół, który po dwóch rundach zajmował pierwsze miejsce w tabeli gra na własnym boisku z czwartą drużyną, druga drużyna w tabeli gra na własnym boisku z trzecią drużyną,
c) druga faza (o utrzymanie - play out) - zespół, który po dwóch rundach zajmował piąte miejsce gra na własnym boisku z ósmą drużyną, szósta drużyna w tabeli gra na własnym boisku z siódmą drużyną,
c) trzecia faza (play off) - zwycięzcy półfinałów spotykają się w meczu o mistrzostwo Polski na boisku wyżej sklasyfikowanego po pierwszej fazie rozgrywek,
d) trzecia faza (play off) - przegrani z półfinałów zajmują trzecie miejsca i otrzymują brązowe medale bez rozgrywania dodatkowego meczu,
e) trzecia faza (play out) - przegrani z meczów o utrzymanie się (punkt c) grają jeden mecz na boisku wyżej sklasyfikowanego po pierwszej fazie rozgrywek. Przegrany opuszcza Ekstraligę,
f) trzecia faza (play out) - wygrani z meczów o utrzymanie się (punkt c) zostają sklasyfikowani na miejscach 5-6 bez rozgrywania dodatkowego meczu.
e) Kolejność rozgrywania meczów w pierwszej fazie ustala się zgodnie z tabelą Bergera.
f) Spotkania rozgrywane w tych samych miastach, w tym Trójmieście, tego samego dnia muszą rozpoczynać się z co najmniej 2,5 godzinną różnicą. W przypadku sporów decyzje o porze spotkań podejmuje właściwy Okręgowy Związek Rugby lub w przypadkach szczególnych Komisja Gier i Dyscypliny PZR,
g) Zespoły z miejsc od 1 do 7 oraz zwycięzca I ligi utworzą w sezonie 2010/2011 Ekstraligę. Zespół, który zajmie 8 miejsce w Ekstralidze oraz zespoły z miejsc 2-5 lub 7 I ligi (w zależności od ilości zespołów przystępujących do rywalizacji) oraz zwycięzca II ligi utworzą w sezonie 2010/2011 I ligę.
W przypadku rezygnacji z awansu zwycięzcy II ligi prawo gry w I lidze utrzymuje ostatnia drużyna z I ligi. Pozostałe drużyny utworzą II ligę regionalną.
4. System zawodów I ligi:
a) I liga rozgrywana będzie w jednej grupie centralnej systemem mecz i rewanż
Zwycięzca I ligi awansuje bezpośrednio do Ekstraligi.
b) pierwsza faza - wszystkie zespoły rozgrywają każdy z każdym mecz i rewanż,
c) druga faza (półfinały - play off) - zespół, który po dwóch rundach zajmował pierwsze miejsce w tabeli gra na własnym boisku z czwartą drużyną, druga drużyna w tabeli gra na własnym boisku z trzecią drużyną,
d) druga faza (o utrzymanie się - play out) - zespół, który po dwóch rundach zajmował piąte miejsce w tabeli gra na własnym boisku z szóstą drużyną. Przegrany spada do II ligi. W przypadku występowania w rozgrywkach ośmiu zespołów piąta drużyna zagra na własnym boisku z ósmą, a szósta z siódmą. O spadku zdecyduje wtedy jeden, bezpośredni pojedynek przegrywających w tych parach rozegrany na boisku wyżej sklasyfikowanego zespołu po pierwszej fazie rozgrywek.
e) trzecia faza (play off) - zwycięzcy półfinałów spotykają się w meczu o awans do Ekstraligi na boisku wyżej sklasyfikowanego po pierwszej fazie rozgrywek.
d) W młynach dyktowanych obowiązują przepisy juniorskie (pchanie tylko 1,5 metra). Nie dotyczy meczu barażowego decydującego o awansie do Ekstraligi.
IV. Klasyfikacja i punktacja
1. O końcowej klasyfikacji w poszczególnych ligach i rundach decydują w kolejności:
a) Większa liczba zdobytych dużych punktów łącznie z bonusowymi,
b) Rezultaty bezpośrednich spotkań pomiędzy zainteresowanymi,
c) Stosunek małych punktów,
d) Większa liczba zdobytych małych punktów,
e) Mniejsza liczba wykluczeń,
f) Mniejsza liczba upomnień,
g) Losowanie.
h) W półfinałach i meczach o miejsca musi być wyłoniony zwycięzca. W przypadku remisu zarządza się dogrywkę 2 x 10 minut, przerwa 5 minut, gdy ta nie przyniesie rozstrzygnięcia decyduje większa liczba zdobytych przyłożeń z całego meczu (łącznie z dogrywką), następnie drużyny egzekwują rzuty karne
- pierwsza faza: 5 prób dla każdej drużyny z linii 22 metrów
- druga faza: na zmianę aż do skutku z linii 22 metrów
O kolejności kopów decyduje losowanie. W próbach uczestniczą jedynie ci zawodnicy, którzy ukończyli mecz na boisku. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę.
2. Punktacja
a) za zwycięstwo drużyna otrzymuje 4 lub 5 punktów,
b) za remis drużyna otrzymuje 2 punkty lub 3 punkty,
c) za porażkę drużyna otrzymuje 0 lub 1 punkt,
d) za porażkę walkowerem drużyna karana jest minus jeden punkt, w małych punktach 0:25,
e) za zwycięstwo walkowerem zespól otrzymuje 5 punktów, w małych punktach 25:0,
f) za zdobycie w meczu 4 lub więcej przyłożeń zespół otrzymuje dodatkowo 1 punkt bonusowy,
g) za przegranie meczu siedmioma i mniej punktami zespół otrzymuje dodatkowo1 punkt bonusowy,
h) zespół może otrzymać tylko jeden punkt bonusowy w danym meczu.
V. Nagrody
1. Puchar oraz 25 medali (złotych, srebrnych, brązowych) dla zawodników i trenera za zajęcia pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.
2. Puchar dla mistrza I ligi.
VI. Różne
1. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Komisji Gier Dyscypliny oraz Zarządowi PZR.


Regulamin Pucharu Polski na sezon 2009/2010 - projekt

I. Cel zawodów
Wyłonienie zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2009/2010.
II. Uczestnictwo
1. W rozgrywkach Pucharu Polski obowiązkowo (pod sankcją kar finansowych) biorą udział zespoły Ekstraligi i ligi oraz zespoły, które zgłosiły swój udział do PZR w przewidzianym terminie.
2. W rozgrywkach mogą uczestniczyć jedynie zawodnicy posiadający ważną licencję wykupioną przez właściwy klub.
3. W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy posiadający aktualne badania lekarskie wystawione zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu z dnia 3 października 2006 roku paragraf 2: Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania określonej dyscypliny sportu wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej albo lekarz posiadający certyfikat w zakresie orzecznictwa sportowo-lekarskiego nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.
4. W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy urodzeni w roku 1991 i starsi. Zawodnicy rocznika 1991 w rundzie jesiennej nie mają prawa do gry w pierwszej linii młyna, a wiosną 2010 tylko w wymiarze połowy czasu gry (w I linii młyna).
5. Do fazy ćwierćfinałów włącznie w rozgrywkach nie mogą uczestniczyć zawodnicy powołani do reprezentacji Polski w danym terminie nawet jeśli w niej nie zagrają.
6. Obowiązuje limit 7 zmian.
7. Każdy zawodnik uczestniczący w rozgrywkach centralnych musi mieć minimum 48 godzinną przerwę między występami na boisku.
III. System zawodów
1. Zawody rozgrywane są zgodnie z niniejszym regulaminem, terminarzem rozgrywek, przepisami gry, przepisami PZR oraz regulaminem dyscyplinarnym PZR.
2. Zawody odbywają się systemem pucharowym według losowania dokonanego przez PZR.
3. Finaliści Pucharu Polski z sezonu 2008/2009 są rozstawieni.
3. Obowiązuje system meczu i rewanżu, pierwszy mecz na boisku wyżej sklasyfikowanego w rozgrywkach ligowych w sezonie 2008/2009 (poza meczem finałowym).
4. Miejsce rozegrania meczu finałowego wyznacza Zarząd Polskiego Związku Rugby.
IV. Ocena wyników
1. O awansie do następnej rundy decydują w kolejności:
a) Większa liczba zdobytych dużych punktów łącznie z bonusowymi z dwóch spotkań,
b) Stosunek małych punktów,
c) Większa liczba zdobytych małych punktów,
d) dogrywka 2 x 10 minut,
e) rzuty karne
- pierwsza faza: 5 prób dla każdej drużyny z linii 22 metrów,
- druga faza: na zmianę aż do skutku z linii 22 metrów.
O kolejności kopów decyduje losowanie. W próbach uczestniczą jedynie ci zawodnicy, którzy ukończyli mecz na boisku. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę.
g) Losowanie
2. W meczu finałowym w przypadku remisu zarządza się dogrywkę 2 x 10 minut, przerwa 5 minut, gdy ta nie przyniesie rozstrzygnięcia decyduje większa liczba zdobytych przyłożeń z całego meczu (łącznie z dogrywką), następnie drużyny egzekwują rzuty karne
- pierwsza faza: 5 prób dla każdej drużyny z linii 22 metrów,
- druga faza: na zmianę aż do skutku z linii 22 metrów.
O kolejności kopów decyduje losowanie. W próbach uczestniczą jedynie ci zawodnicy, którzy ukończyli mecz na boisku. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę.
V. Nagrody
1. Puchar Polski dla zwycięzcy.
2. Okolicznościowy puchar dla finalisty.
VI. Różne
1. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu przysługuje Komisji Dyscyplinarnej oraz Zarządowi PZR.

Źródło: PZR